درباره ما

تاریخچه سیستم

سیستم اکسترنال فیکساتور حلقوی درابتدا توسط پروفسورگابریل ابراموویچ الیزاروف در سال 1945  میلادی در زمان جنگ جهانی دوم ابداع شد و تا  سال 1982 میلادی جزو  پروژه های به کلی سری و در حد علوم هوا و فضا   نگهداری  می شد تا سرانجام پس از فرو پاشی شوروی و کنار رفتن پرده های آهنین  به تدریج این متد رسما وارد  عرصه پزشکی شد . پس از آن افراد  زیادی شروع  به یادگیری  این سیستم  درمانی  و همکاری با الیزاروف کردند و توانستند این سیستم را که در ابتدا شامل  دو  عدد حلقه ساده و اتصالات  آن بود را گسترش داده و با گذشت زمان قطعات جدیدتر و بیشتری  اختراع و ثبت کنند و کار برد این سیستم در زمینه های مختلف ارتوپدی و حتی جراحی ستون فقرات گسترش پیدا  کرد . طرح اولیه سیتم دکتر الیزاروف بدین  شکل بود :

پروفسور الیزارف ، همکاران و شاگردان بزرگی را آموزش داد و بعضی از شاگردانش  در اقصی  نقاط دنیا  مشغول آموزش و درمان می باشند .

یکی از همکاران مرحوم پروفسور الیزارف ، جناب پروفسور اوگانس واردانویچ اوگانسیان بود که همکاری  بسیار نزدیکی با هم  داشتند که در عکس بالا جناب  الیزاروف نفر اول  سمت راست تصویر و جناب اوگانسیان در سمت چپ تصویر مشاهده می نمایید.

پروفسور اوگانسیان در سال 1964 میلادی کاندیدای دریافت دکترا در رشته پزشکی و پس از آن به دلیل پژوهش های که بر روی تکنیک های جدید جراحی در ارتوپدی و لوازم و تجهیزات مرتبط با آن انجام دادند، موفق به اخذ دکترای پزشکی شدند . وی در سال 1979 و پس از یک دوره تلاش علمی و تحقیقاتی ، در رشته تروماتولوژی و ارتوپدی فارغ التحصیل گردید .

ریاست کلینیک ارتوپدی مرکز علمی – تحقیقاتی ارتوپدی و تروماتولوژی پریروف ، عضویت در آکادمی علوم پزشکی روسیه ،کسب جایزه عالی شوروی سابق و کشور روسیه ، دانشمند برترشوروی سابق ،استاد اکادمی پزشکی Sechenova در مسکو، برخی از عناوینی هستند که ایشان در سالهای گذشته کسب نموده اند. ضمنا در 30 سال گذشته مشاورت و مسئولیت جراحی بیماران ارتوپدی در مرکز کنترل و درمان نهاد ریاست جمهوری روسیه، بر عهده پروفسور اوگانسیان بوده است.

پروفسور اوگانسیان چندین سال با پروفسور الیزارف همکاری نمودند ، ولی به دلیل اینکه ایشان مسیحی بودند و در یک کشور کمونیستی طبیعتا مورد کم توجهی قرار می گرفتند ، لذا به این فکر افتادند که دستاوردهای علمی و تحقیقاتی خود را مستقلا جمع آوری و به ثبت برسانند . به موجب این تصمیم ایشان موفق شدند که سیستم اکسترنال فیکساتور ریپوفیکس تیتانیومی خودشان را طراحی و به نام خودشان به ثبت برسانند .

در سال 1384 پروفسور اوگانسیان به همراه دستیارش پروفسور ایوانیکوف و تعدادی از همراهان ایشان توسط موسسه تحقیقاتی و فناوری بهساز گستر به مدیریت جناب  آقای مهندس اسمائیل محمدیان به ایران دعوت شدند و در بیمارستان میلاد با همکاری اساتید ارتوپدی به استفاده از این روش درمانی در بیماران کاندید این سیستم مشغول شدند و ارتوپد های این مرکز با نسل جدید سیستم اکسترنال فیکساتور ارتوپدی آشنا شدند و از آن پس با این سیستم به جراحی بیماران خاص خود پرداختند .

در ابتدا لوازم مورد نیاز تا چندین سال مستقیما توسط پرفسور اوگانسیان تامین می گردید وکم کم با توجه به نیاز کشور و سیاست های کلان کشور در جهت تولید ملی و خودکفائی در ساخت لوازم پزشکی شرکت امیر طب گستر آسیا در این مورد پیش قدم شده و با دریافت تاییدیه های فنی و علمی این سیستم درداخل کشور ، مجوز ساخت این وسیله را دریافت نموده و تولید مینماید.

عکس زیرشکل کامل و بروز شده اکسترنال فیکساتور ریپوفیکس تیتانیومی پروفسور اوگانسیان می باشد که جهت ساق پا طراحی شده است :

پروفسور اوگانسیان در سن 90 سالگی در سال 2011 میلادی چشم از این جهان فرو بست ولی نام ایشان همیشه زنده خواهد ماند .


شرکت امیر طب گستر آسیا

در سال 1388 با مدیریت عامل آقای یحیی  محمدحسن زاده به ثبت رسیده است . در سال 1394 مجوز ساخت اکسترنال فیکساتوراوگانسیان را از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت نموده و شروع به ساخت و تولید این سیستم در داخل کشور نمودند .

مدیر عامل : آقای یحیی  محمدحسن زاده


ناظر فنی تولید : سرکار خانم مهندس دل آرام اسدی ( کارشناس ارشد )